Locus Online has posted the finalists for this year’s World Fantasy Awards:

NOVEL

  • Lisey’s Story, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  • The Privilege of the Sword, Ellen Kushner (Bantam Spectra; Small Beer Press)
  • The Lies of Locke Lamora, Scott Lynch (Gollancz; Bantam Spectra)
  • The Orphan’s Tales: In the Night Garden, Catherynne M. Valente (Bantam Spectra)
  • Soldier of Sidon, Gene Wolfe (Tor)


NOVELLA

  • “Botch Town”, Jeffrey Ford (The Empire of Ice Cream, Golden Gryphon)
  • “The Man Who Got Off the Ghost Train”, Kim Newman (The Man from the Diogenes Club, MonkeyBrain)
  • Dark Harvest, Norman Partridge (Cemetery Dance)
  • “Map of Dreams”, M. Rickert (Map of Dreams, Golden Gryphon)
  • “The Lineaments of Gratified Desire”, Ysabeau S. Wilce (F&SF Jul 2006)

SHORT FICTION

  • “The Way He Does It”, Jeffrey Ford (Electric Velocipede #10, Spr 2006)
  • “Journey Into the Kingdom”, M. Rickert (F&SF May 2006)
  • “A Siege of Cranes”, Benjamin Rosenbaum (Twenty Epics, All-Star Stories)
  • “Another Word for Map is Faith”, Christopher Rowe (F&SF Aug 2006)
  • “Pol Pot’s Beautiful Daughter (Fantasy)”, Geoff Ryman (F&SF Oct/Nov 2006)

ANTHOLOGY

  • Cross Plains Universe: Texans Celebrate Robert E. Howard, Scott A. Cupp & Joe R. Lansdale, eds. (MonkeyBrain and the Fandom Association of Central Texas)
  • Salon Fantastique, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Thunder’s Mouth)
  • Retro Pulp Tales, Joe R. Lansdale, ed. (Subterranean)
  • Twenty Epics, David Moles & Susan Marie Groppi, eds. (All-Star Stories)
  • Firebirds Rising, Sharyn November, ed. (Firebird)

COLLECTION

  • The Ladies of Grace Adieu and other stories, Susanna Clarke (Bloomsbury)
  • The Empire of Ice Cream, Jeffrey Ford (Golden Gryphon)
  • American Morons, Glen Hirshberg (Earthling)
  • Red Spikes, Margo Lanagan (Allen & Unwin Australia; Knopf)
  • Map of Dreams, M. Rickert (Golden Gryphon)

ARTIST

  • Jon Foster
  • Edward Miller
  • John Picacio
  • Shaun Tan
  • Jill Thompson

SPECIAL AWARD, PROFESSIONAL

  • Ellen Asher (For work at SFBC)
  • Mark Finn (for Blood & Thunder: The Life of Robert E. Howard, MonkeyBrain)
  • Deanna Hoak for copyediting
  • Greg Ketter for Dreamhaven
  • Leonard S. Marcus, ed. (for The Wand in the Word: Conversations with Writers of Fantasy, Candlewick)

SPECIAL AWARD, NON-PROFESSIONAL

  • Leslie Howle (for her work at Clarion West)
  • Leo Grin (for The Cimmerian)
  • Susan Marie Groppi (for Strange Horizons)
  • John Klima (for Electric Velocipede)
  • Gary K. Wolfe (for reviews and criticism in Locus and elsewhere)

Winners will be announced at this year’s World Fantasy Convention, to be held 1-4 November 2007 in Saratoga Springs, New York.

Filed under: Awards

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!