News Ticker

FINALISTS: 2014 Aurealis Awards

The finalists for the 2014 Aurealis Awards, given to works of SF, fantasy, and horror by Australians, have been announced!

BEST FANTASY NOVEL
  • Fireborn by Keri Arthur (Hachette Australia)
  • This Shattered World by Amie Kaufman and Meagan Spooner (Allen & Unwin)
  • The Lascar’s Dagger by Glenda Larke (Hachette Australia)
  • Dreamer’s Pool by Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
  • Afterworlds by Scott Westerfeld (Penguin Books Australia)
  • Daughters of the Storm by Kim Wilkins (Harlequin Enterprises Australia)

BEST FANTASY SHORT STORY
  • “The Oud” by Thoraiya Dyer (Long Hidden, Crossed Genres Publications)
  • “Teratogen” by Deborah Kalin (Cemetery Dance, #71, May 2014)
  • “The Ghost of Hephaestus” by Charlotte Nash (Phantazein, FableCroft Publications)
  • “St Dymphna’s School for Poison Girls” by Angela Slatter (The Review of Australian Fiction, Volume 9, Issue 3)
  • “The Badger Bride” by Angela Slatter (Strange Tales IV, Tartarus Press)
BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • Aurora: Meridian by Amanda Bridgeman (Momentum)
  • Nil By Mouth by LynC (Satalyte)
  • The White List by Nina D’Aleo (Momentum)
  • Peacemaker by Marianne de Pierres (Angry Robot)
  • This Shattered World by Amie Kaufman and Meagan Spooner (Allen & Unwin)
  • Foresight by Graham Storrs (Momentum)
BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY
  • “The Executioner Goes Home” by Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction, Vol 11 Issue 6)
  • “Wine, Women and Stars” by Thoraiya Dyer (Analog Vol CXXXIV nos 1&2 Jan/Feb)
  • “The Glorious Aerybeth” by Jason Fischer (OnSpec, 11 Sep 2014)
  • “Dellinger” by Charlotte Nash (Use Only As Directed, Peggy Bright Books)
  • “Happy Go Lucky” by Garth Nix (Kaleidoscope, Twelfth Planet Press)
BEST HORROR NOVEL
  • Book of the Dead by Greig Beck (Momentum)
  • Razorhurst by Justine Larbalestier (Allen & Unwin)
  • Obsidian by Alan Baxter (HarperVoyager)
BEST HORROR SHORT STORY
  • “The Executioner Goes Home” by Deborah Biancotti (Review of Australian Fiction, Vol 11 Issue 6)
  • “Skinsuit” by James Bradley (Island Magazine 137)
  • “By the Moon’s Good Grace” by Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction, Vol 12, Issue 3)
  • “Shay Corsham Worsted” by Garth Nix (Fearful Symmetries, Chizine)
  • “Home and Hearth” by Angela Slatter (Spectral Press)
BEST YOUNG ADULT NOVEL
  • The Astrologer’s Daughter by Rebecca Lim (Text Publishing)
  • Afterworld by Lynnette Lounsbury (Allen & Unwin)
  • The Cracks in the Kingdom by Jaclyn Moriarty (Pan Macmillan Australia)
  • Clariel by Garth Nix (Allen & Unwin)
  • The Haunting of Lily Frost by Nova Weetman (UQP)
  • Afterworlds by Scott Westerfeld (Penguin Books Australia)
YOUNG ADULT SHORT STORY
  • “In Hades” by Goldie Alexander (Celapene Press)
  • Falling Leaves” by Liz Argall (Apex Magazine)
  • “The Fuller and the Bogle” by David Cornish (Tales from the Half-Continent, Omnibus Books)
  • “Vanilla” by Dirk Flinthart (Kaleidoscope, Twelfth Planet Press)
  • “Signature” by Faith Mudge (Kaleidoscope, Twelfth Planet Press)
BEST COLLECTION
  • The Female Factory by Lisa L Hannett and Angela Slatter (Twelfth Planet Press)
  • Secret Lives by Rosaleen Love (Twelfth Planet Press)
  • Angel Dust by Ian McHugh (Ticonderoga Publications)
  • Difficult Second Album: more stories of Xenobiology, Space Elevators, and Bats Out Of Hell by Simon Petrie (Peggy Bright Books)
  • The Bitterwood Bible and Other Recountings by Angela Slatter (Tartarus Press)
  • Black-Winged Angels by Angela Slatter (Ticonderoga Publications)
BEST ANTHOLOGY
  • Kisses by Clockwork by Liz Grzyb (Ed) (Ticonderoga Publications)
  • Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories by Alisa Krasnostein and Julia Rios (Eds), (Twelfth Planet Press)
  • Amok: An Anthology of Asia-Pacific Speculative Fiction by Dominica Malcolm (Ed) (Solarwyrm Press)
  • Reach for Infinity by Jonathan Strahan (Ed) (Solaris Books)
  • Fearsome Magics by Jonathan Strahan (Ed) (Solaris Books)
  • Phantazein by Tehani Wessely (Ed) (FableCroft Publishing)
BEST CHILDREN’S FICTION
  • Slaves of Socorro: Brotherband #4 by John Flanagan (Random House Australia)
  • Ophelia and the Marvellous Boy by Karen Foxlee (Hot Key Books)
  • The Last Viking Returns by Norman Jorgensen and James Foley (ILL.) (Fremantle Press)
  • Withering-by-Sea by Judith Rossell (ABC Books)
  • Sunker’s Deep: The Hidden #2 by Lian Tanner (Allen & Unwin)
  • Shadow Sister: Dragon Keeper #5 by Carole Wilkinson (Black Dog Books)
BEST ILLUSTRATED BOOK/GRAPHIC NOVEL
  • Left Hand Path #1 by Jason Franks & Paul Abstruse (Winter City Productions)
  • Awkwood by Jase Harper (Milk Shadow Books)
  • “A Small Wild Magic” by Kathleen Jennings (Monstrous Affections, Candlewick Press)
  • Mr Unpronounceable and the Sect of the Bleeding Eye by Tim Molloy (Milk Shadow Books)
  • The Game by Shane W Smith (Deeper Meanings Publishing)

Winners of the 2014 Aurealis Awards and the Convenors’ Award for Excellence will be announced at the Aurealis Awards ceremony, on the evening of Saturday 11 April at the University House, Canberra.

Congratulations to all the nominees!

About Kristin Centorcelli (842 Articles)
Kristin Centorcelli is the Associate Editor at SF Signal, proprietor of My Bookish Ways, a reviewer for Library Journal and Publisher’s Weekly, and has also written for Crime Fiction Lover, Criminal Element, and Mystery Scene Magazine. She has been reviewing books since late 2010, in an effort to get through a rather immense personal library, while also discussing it with whoever will willingly sit still (and some that won’t).

1 Comment on FINALISTS: 2014 Aurealis Awards

  1. OldMiser // March 2, 2015 at 1:49 am //

    The Young Adult short story “Falling Leaves” by Liz Argall is freely available at http://www.apex-magazine.com/falling-leaves/ .

Comments are closed.

%d bloggers like this: